اثرات رنگین کمانی در یک گلس حرارتی چگونه حذف می‌شود؟

کاهش تاثیرات رنگین کمانی گلس حرارتی

اثرات رنگین کمانی در یک گلس حرارتی چگونه حذف می‌شود؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

مقدمه

حتماً تا به حال پیش آمده که اثرات رنگین کمانی را روی سطح موبایل یا محافظ صفحه نمایش خود مشاهده کرده اید. امروزه با توجه به تلفیق فناوری و تکنولوژی در ساخت گوشی‌های هوشمند امروزه دیدن این اثرات در صفحات نمایش موبایل بسیار کاهش یافته است. اما کماکان وجود اثرات رنگین کمانی در صفحات نمایش موبایل غیر قابل اجتناب است.

این‌که چرا فیلم محافظ صفحات نمایش موبایل دارای جلوه‌های رنگین کمانی می‌شود و چگونه می‌توان این جلوه‌ها را حذف کرد مسأله‌ای است که در این مقاله، فروشگاه لوازم جانبی موبایل اکسسوری به آن پرداخته است.

اکسسوری وارد کننده لوازم جانبی موبایل در تهران از کشور چین

آسیب‌های اثرات رنگین کمانی

این اثرات، در درجه اول باعث کاهش انتقال در محافظ صفحه نمایش و به نوبه خود کاهش کیفیت تصویر در صفحه نمایش موبایل است. از طرفی محافظ صفحه نمایش اعوجاج رنگ صفحه را منتقل کرده و بر روی تجربه بصری ما تأثیر بسیار منفی دارد.

کاهش تاثیرات رنگین کمانی گلس حرارتی

چرا بعد از نصب گلس حرارتی (در بیشتر موارد) اثرات رنگین کمانی ایجاد می‌شود؟

برای بررسی این مورد به شکل تخصصی دو دلیل اصلی وجود دارد:

در حالت کلی اثر رنگین کمانی زمانی اتفاق می‌افتد که محافظ صفحه نمایش حرارتی (Tempered)  یا پلیمری ارزان قیمت به شکل کامل در تمام سطح خود چسب نداشته باشد یا به اصطلاح فول چسب نباشد.

در صورتی که در بلند مدت این اتفاق افتاد حساسیت به تاچ و لمس صفحه شما کاهش پیدا می‌کند و برای تاچ گاهی مجبور می‌شوید انگشت خود را فشار دهید. در بعضی مواقع زمانی که دما افزایش میابد اثرات رنگین کمانی خود به خود از بین می‌رود. اگر اثرات رنگین کمانی به دلیل وجود آب ایجاد شده باشد جای نگرانی نیست و بعد از مدتی به حال طبیعی خود برمی‌گردد.

کاهش تاثیرات رنگین کمانی گلس حرارتی

این مسأله را در نظر بگیریدکه فیلم محافظ صفحه نمایش از چند لایه تشکیل شده است و زمانی‌که تابش نور اتفاق میوفتد شکست نور هنگام خروج باعث ایجاد این اثر می‌شود.

دلیل دومی که در مورد گلس های حرارتی شایع است این است که هنگام پرداخت و ساختن در دمای بالا، ساختار ناهموار بستر شیشه موجب پراکندگی نور هنگام خروج و اثر رنگین کمانی می‌شود. وجود این معضل اولین تأثیری که دارد بر روی جلوه‌های بصری و شفافیت گلس شماست. اثر رنگین کمانی محصول پدیده سخت شدن در ساخت گلس حرارت دیده است. هرچه مقاومت به این سخت شدگی بیشتر باشد؛ کنترل پدیده رنگین کمانی نیز دشوارتر است.

علاوه بر این هنگامی که بسترPET تحت عملیات سخت شدگی قرار می‌گیرد؛ در صورتی‌که مواد و تجهیزات عملیات به خوبی انتخاب نشده باشند، باعث ایجاد سطح ناهموار در بستر و ایجاد اثر رنگین کمانی خواهد شد.

اما چگونه باید اثرا رنگین کمانی را از بین برد؟

کاهش تاثیرات رنگین کمانی گلس حرارتی

هنگامی که دما به  درجه افزایش میابد اثر رنگین کمانی به شکل خودکار کاهش می‌یابد و به صفر نزدیک می‌شود. از آن‌جا فیلم محافظ در دمای بالا تحت فشار زیاد قرار می‌گیرد؛ بنابراین با کاهش ناگهانی دما انتقال نور محلی ناهموار و ایجاد اثر رنگین کمانی خواهد شد. با افزایش دما و یکسان شدن درجه حرارت گوشی و محافظ اثرات رنگین کمانی نیز به سرعت کاهش میابد. در صورتی که در اثر تاثیرات آبی و مایعات ایجاده شده باشد پس از مدتی به شکل عادی برمی‌گردد.

اما در صورتی که این تأثیرات ناشی از نیروهای خارجی باشد ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از یک محافظ جدید استفاده کنید.

جهت حل مشکل تاثیرات رنگین کمانی پیشنهاد می‌کنیم ویدئوی زیر را نیز تماشا کنید:

انواع گلس و محافظ صفحه نمایش گوشی

سخن پایانی

در این مقاله دلایل و راه حل ایجاد اثرات رنگین کمانی در گلس‌های حرارتی در این مقاله به شکل مفید بررسی شد. یکی از اصلی‌ترین موارد برای اجتناب از ایجاد اثرات رنگین کمانی استفاده از گلس‌های فول چسب فروشگاه اکسسوری است.

از دلایل اصلی ایجاد اثرات رنگین کمانی تولید گلس تحت دما و فشار زیاد و ایجاد گپ یا فاصله میان دو لایه شیشه در عین حال استفاده از مواد نامرغوب طی این عملیات است.

شما می‌توانید پاسخ مهم‌ترین سوالات خود را در بخش سوالات رایج این مقاله دنبال کنید:

✅ مهم ترین اثر سوء تاثیرات رنگین کمانی در گلس حرارتی چیست؟

کاهش جلوه های بصری و انتقال نور و در نتیجه شفافیت تصویر

✅ از دلایل اصلی ایجاد اثر رنگین کمانی چیست؟

تولید گلس در دما و فشار زیاد و استفاده از مواد نامرغوب طی این عملیات، فاصله بسیار نزدیک بین دو لایه شیشه و قرار نگرفتن لایه سوم پلاستیک بین این دو لایه

✅ آیا گلس‌های Tempered فول چسب دچار تأثیرات رنگین کمانی می‌شوند؟

خیر گلس‌های فول چسب فروشگاه آنلاین لوازم جانبی موبایل اکسسوری دچار تاثیرات رنگین کمانی نخواهند شد.

✅ در چه صورت باید گلسی که دچار تأثیرات رنگین کمانی شده است تعویض شود؟

در صورتی که تأثیرات رنگین کمانی ناشی از وارد شدن نیروهای خارجی باشد، این تأثیر در دراز مدت اصلاح نشده و گلس باید تعویض شود.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.