کمی بیشتر درباره گلس ‌ها بدانید !!

انواع گلس ‌ها

کمی بیشتر درباره گلس ‌ها بدانید !!

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه

با داغ شدن بازار خرید گوشی‌های موبایل خرید لوازم جانبی آن نیز روز به روز رواج بیشتری پیدا کرد. یکی از این لوازم جانبی ضروری گلس گوشی است. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چه نوع گلسی بخرم؟ گلس نانو مایع دارای فناوری از جنس نانو است و در اصل نوعی شیشه مایع محسوب می‌شود.

در مورد محافظ‌های صفحه نمایش امروزی این‌چنین می‌توان گفت که بیش‌تر گلس‌های موجود در بازار از جنس شیشه‌های حرارت دیده هستند که با چسب مخصوص به صفحه نمایش چسبیده‎‌اند. این نوع محافظ‌ها در برابر ضربات خارجی همیشه به‌نحوی مقاومت می‌کنند که از خرد شدن صفحه نمایش جلوگیری کنند؛ حتی اگرخود خرد شوند!. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی محافظ صفحه نمایش با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف به فروش می‌رسد. البته الزاماً هر محصولی که قیمت بیش‌تری داشته باشد کیفیت بهتری ندارد؛ بنابراین نباید گول بسیاری از حقه‌های بازاریابی را خورد! با این مقاله از اکسسوری همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره محافظ‌های صفحه نمایش کسب کنید:

 

 کیفیت و قیمت گلس‌های نسل جدید براساس معیارهای زیر متغیر است:

مواد اولیه شیشه :

در کل استفاده از آلومینوسیلیکات هزینه بر تر از آهک سودا است. ولی گلس‌هایی که با این مواد تهیه می‌شوند عملکرد بهتری دارند. در شیشه‌های معروف گوریلا برند کورنینگ قلیایی از لایه‌های شیشه‌ای آلومینوسیلیکات استفاده شده‌است. شیشه‌های آلومینوسیلیکات در آلمان، چین، ژاپن و کره نیز تولید می‌شوند. تقریباً می‌توان گفت هیچ راه صد درصدی برای تشخیص این‌که گلس واقعاً از شیشه درجه یک ساخته شده یا خیر وجود ندارد.

نوع چسب یک گلس:

در گلس درجه یک چسب مخصوصی استفاده می‌شود که برای چسباندن محافظ روی صفحه نمایش استفاده می‌شود و چسب AB نام دارد. در صورتی که در گلس از چسب ضعیف استفاده شود؛ نه‌تنها منجر به چسباندن محافظ نمی‌شود بلکه انتقال نور نیز به شکل ضعیف صورت می‌گیرد. در صورتی‌که محافظ صفحه نمایش ضعیف چسبانده شود نه‌تنها باعث ایجاد حباب می‌شود، بلکه باعث هاله‌های رنگین کمانی، بلند شدن صفحه و از بین رفتن و جدا شدن محافظ بعد از مدتی ایجاد خواهد شد.

ژاپن، چین و کره‌جنوبی در حال حاضر تولیدکنندگان زیادی دارند که هرکدام به‌طور جداگانه چسب AB تولید می‌کنند. متأسفانه قضاوت در مورد کیفیت یک چسب خوب با چشم غیر مسلح برای کاربران تا قبل از این‌که تجربه کاربری بدی داشته باشند؛ امکان‌پذیر نیست.

گلس Tempered:

تولید این گلس یک فرآیند سخت‌سازی و شیمیایی پیچیده است. این فرآیند در واقع وادار کردن یک لایه سطحی شیشه به فشرده‌‌سازی از طریق تبادل یونی یون‌های سدیم با یون‌های پتاسیم است. در واقع این تبادل یون توانایی گلس حرارتی را در برابر ضربه بسیار بالا می‌برد. برای بررسی تحمل بیش‌تر در برابر ضربه باید زمان واکنش به بیش از 4 ساعت افزایش یابد.

xx.0 mm:

به معنای ضخامت یک محافظ صفحه نمایش در واحد میلی‌متر است. هرچقدر گلس نازک‌تر باشد؛ به‌معنای سرعت انتقال نور بیش‌تر و حساسیت بیش‌تر در برابر لامسه است. البته باید توجه داشته باشید که گلس‌های نازک‌تر گران‌تر نیز هستند. تقریباً تمام فروشندگان بازار وقتی صحبت از ضخامت گلس دارند منظورشان تنها ضخامت شیشه است؛ در حالی‌که آن‌چه مهم است ضخامت شیشه به‌همراه چسب آن است. در واقع ضخامت یک گلس بدون چشم غیر مسلح به سختی قابل حدس زدن است. بنابراین ممکن است بسیاری از برندها در هنگام معرفی ضخامت گلس خود به دروغ تنها ضخامت شیشه آن را عنوان کنند.

پوشش غیر کامل:

 چرا بعضی از محافظ‌های صفحه نمایش پوشش کامل دارند ولی برخی دیگر ندارند؟!! دلیل آن وجود یک انحنای کوچک در انتهای لبه‌های صفحه است که به‌خوبی قابل مشاهده نیست. در صورتی‌که محافظ صفحه نمایش تخت جهت پوشش بیش‌تر از قسمت منحنی بیش‌تر شود؛ چسب نمی‌تواند به سطح نمایش بچسبد و در نتیجه در زیر محافظ حباب‌های هوا تجمع می‌کند. بنابراین سازندگان محافظ‌های صفحه نمایش اقدام به تولید انواع محافظ “case friendly” و متناسب با گوشی موبایل کاربر می‌کنند.

2.5D:

در این نوع گلس لبه‌های محافظ از اطراف به شکل منحنی هستند تا محافظ شکل بهتری در اطراف گوشی داشته‌باشد. ولی در این حالت محافظ همچنان تخت است.

3D:

در این حات محافظ تخت نیست بلکه قوس دایره‌ای کوچکی دارند. این ویژگی باعث می‌شود تلفن شکل بسیار زیباتری به خود بگیرد. همچنین کاربر هنگام نگه‌داشتن آن حس راحتی و صافی و نرمی بیش‌تری داشته‌باشد. در روش ابداع گلس 3D نظر بر این است که یک انحنا یا قوس کم در اطراف لبه‌های تلفن همراه وجود داشته باشد که پوشش‌دهی تلفن بیش‌تر شود. هدف از این‌کار جلوگیری از بلند شدگی لبه‌های محافظ از اطراف تلفن و جلوگیری از ایجاد حباب است.

لبه‌های نرم و یکنواخت:

 از آن‌جا که تکنولوژی لبه یکنواخت در گلس‌ها به‌دلیل ضعف مقاومت در لبه ممکن است در برخورد با اجسام سخت از لبه خرد شود؛ بنابراین در لبه یک لایهPET  قرار می‌دهند تا با لبه بریده شده در تماس باشد و این سطح از لبه دیده نشود.

ویژگی ضد لک یا اثر انگشت:

 با قرار دادن یک لایه اولئوفوبیک در سطح محافظ نمایش می‌توان از بروز لکه و اثر انگشت جلوگیری کرد. برای قرار دادن این لایه از سه روش پاشش ماشینی، پاشش خلأ و رنگ آمیزی دستی نیز استفاده می‌شود. تمایز بین این روش‌ها تنها در این است که چه مدت طول می‌کشد تا این لایه پوشش با اصطکاک استفاده روزانه از سطح محافظ صفحه نمایش فرسوده شود. غلظت اولئوفوبیک رقیق شده و ضخامت آن نیز بر روی عملکرد اثر انگشت محافظ تأثیر دارد.

اثرات ضد نور ابی :

نور آبی همیشه دارای کم‌ترین طول موج و بیش‌ترین انرژی است که بیشترین آسیب را می‌رساند. عملکرد ضد Blue-Ray با استفاده از چسب مخصوص OCA باعث کاهش نور آبی مضر به چشم می‌شود.

لایه ضد جاسوسی:

در این حالت در فرآیند تولید گلس از چسب مخصوصی استفاده می‌شود. این چسب به‌گونه‌ای است که تأثیری در نمای جلو دیدی روی گوشی ندارد. در حالی‌که اگر از چپ یا راست به صفحه نگاه کنید و زاویه دید بیش از 45 درجه باشد؛ صفحه دیده نمی‌شود.

ضد تابش خیره کننده:

 این ویژگی با استفاده از گلس‌های مات به حداکثر رسیده‌است. زمانی‎‌که تابش نور به صفحه شما برخورد می‌کند؛ از صفحه به شکل تصادفی به تمام نقاط می‌رسد. اما در مورد گلس مات هیچ گونه آسیبی متوجه چشم نمی‌شود.

سختی 9H:

مقیاس سختی در این حالت مداد است. در این حالت معیار این سختی بر اساس جدول سختی Mohs است. بر‌اساس این جدول سختی شیشه برابر 6 و سختی تیغه و کلید برابر 5-4 است. بنابراین چاقو و کلید باعث خراش روی آن نمی‌شود. بزرگترین دشمن در گلس‌های دارای این سختی، شن و ماسه است. به‌طوری‌که حتی اگر یک دانه شن و ماسه در جیب شما باشد؛ صفحه نمایش را دچار خط و خش خواهد کرد. در کل این خراش توسط هر ماده‌ای که سختی آن در جدوال موهز از 9 بیشتر باشد ایجاد خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد یکی از بارزترین ویژگی‌های گلس‌های نسل جدید صحبت کردیم. ملاحظه کردیم که جنس مواد ساخته شده در گلس‌ها ارتباط مستقیمی به درجه حفاظت در برابر ضربه و خراش در آن‌ها دارد. به‌طور مثال پلاستیک PET هرگز در برابر ضربه خرد نمی‌شود؛ اما این دلیل بر این نیست که مقاومت این جنس در برابر ضربه نسبت به شیشه حرارت دیده کمتر باشد. چسباندن پلاستیک روی صفحه نمایش آسان نیست، ضمن این‌که محافظت آن در برابر خراش کمتر از شیشه است.

در محافظ‌های حرارتی حس نرمی، محافظت در برابر خراش و ضربه بسیار بیشتر از محافظ‌های پلاستیکی است. ضمن این‌که سختی بیشتری نیز دارند. در حالت کلی با استفاده از معیارهای عنوان شده در مقاله حاضر میان گلس‌ها، انواع و قیمت‌های آن‌ها تفاوت ایجاد می‌شود.

✅ معیار اصلی تفاوت قیمت بین انواع گلس چیست؟

مواد اولیه شیشه، نوع چسب، ضخامت، سختی، پوشش و.. از دلایل اصلی تفاوت قیمت بین انواع گلس است.
✅ آیا گاهی شکستن گلس به‌همراه صفحه نمایش تلفن همراه به معنای مفید نبودن استفاده از گلس است؟

در واقع خیر، چرا که همان‌طوردر یک اتومبیل میزان محافظت یک کیسه هوا به سرعت و شدت ضربه و بستگی دارد؛ در مورد محافظ صفحه نمایش نیز به‌ همین شکل است.

✅ محافظ پلاستیکی در برابر ضربه مقاوم‌تر است یا محافظ حرارتی ؟

در کل PET ضربه گیر خوبی است اما به‌هیچ عنوان نمی‌تواند به‌تنهایی محافظ خوبی برای صفحه نمایش باشد؛ چرا که نقش شیشه حرارتی محافظت در برابر خراش، ضربه و سقوط نیز است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.