گلس نانو مایع بخریم یا گلس حرارتی؟

گلس نانو مایع و گلس حرارتی

گلس نانو مایع بخریم یا گلس حرارتی؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

مقدمه

با داغ شدن بازار خرید گوشی‌های موبایل خرید لوازم جانبی آن نیز روز به روز رواج بیشتری پیدا کرد. یکی از این لوازم جانبی ضروری گلس گوشی است. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چه نوع گلسی بخرم؟در این نوشتار ما دو نوع از بهترین گلس های گوشی را برای خرید مقایسه کردیم: گلس حرارتی و نانو مایع.

گلس نانو مایع دارای فناوری از جنس نانو است و در اصل نوعی شیشه مایع محسوب می‌شود. زمانی‌که فناوری نانو مایع روی گلس شما اعمال شود، محافظ صفحه تبدیل به یک لایه سخت خواهد شد. لایه اولئوفوبیک (Oleophobic)  باعث جلوگیری از خراش و لکه‌ها روی صفحه نمایش می‌شود. از این ترکیب محافظ قوی می‌توان در تمام انواع دستگاه‌های تلفن همراه و انواع اپل واچها استفاده کرد.

اما در مقابل گلس‌های حرارتی (Tempered) یک لایه نازک متشکل از شیشه حرارت دیده و مقاوم است که برای محافظت در برابر آسیب و خراش و ترک صفحه نمایش گوشی استفاده می‌شود. ما در این مقاله به صورت جزئی تفاوت‌های دو دسته مهم و پرطرفدار از گلس‌‌های نسل جدید یعنی گلس نانو مایع و گلس حرارتی (Tempered) را بررسی می‌کنیم.

 در صورت داشتن هرگونه سوال یا نیاز به مشورت می‌توانید با شماره‌های تماس اکسسوری تماس بگیرید همچنین از صفحه اصلی وبسایت محصولات را ملاحظه بفرمایید.

ساختار اصلی گلس نانو مایع و گلس حرارتی

همان‌طور که در مقدمه گفتیم؛ گلس نانو مایع از یک لایه اولئوفوبیک (Oleophobic) که باعث جلوگیری از خراش و لکه‌ها روی صفحه نمایش می‌شود؛ تشکیل شده است. گلس حرارتی نیز شامل یک لایه زیرین سیلیکون جاذب است که با یک فیلم PET و پوشش اولئوفوبیک در قسمت بالا ترکیب شده است.

گلس حرارتی (Tempered) در حدود 5 برابر قوی تر از یک گلس معمولی است. اساسی‌ترین ویژگی گلس حرارتی، سختی 9H در آن‌ها است. این سختی سبب مقاومت فوق العاده در برابر اجسام نوک تیز می‌شود.

بنر گلس حرارتی

مقایسه قابلیت نصب آسان در گلس نانو مایع و حرارتی

گلس نانو مایع: نصب این گلس با استفاده از دستمال و قطره چکان تعبیه شده در پکیج این گلس بسیار آسان است. شما در چند حرکت ساده ابتدا با دستمالی که در پکیج قرار دارد؛ صفحه گوشی را پاک کنید. پس از آن با استفاده از قطره چکان چند قطره مایع گلس را روی صفحه نمایش بچکانید و سپس با استفاده از دستمالی خشک آن را تمیز کنید (بر طبق دستورالعمل روی پکیج).

گلس حرارتی: در صورتی که در نصب این گلس دقت لازم را به کار نبرید؛ ممکن است باعث ایجاد حبا‌ب‌ یا لکه در گلس شود. البته در حال حاضر شمار زیادی از انواع گلس حرارتی وجود دارد که دارای بسته‌های نصب آسان هستند و اگر دستورالعمل‌های داخل پکیج را به درستی انجام دهید در چند حرکت گلس حرارتی نصب می‌شود. در این حالت لکه یا حباب حالت‌های قبل نیز ایجاد نمی‌شود.

 

 

مقایسه گلس حرارتی و نانو مایع

مقایسه قدرت و استحکام گلس نانو مایع و گلس حرارتی

زمانی‌که بحث از استحکام واقعی یک گلس نانو مایع می‌شود؛ باید کمی دچار نگرانی شد. زیرا مطابق آزمایشات ما اگر پای یک ضربه قوی درمیان باشد؛ گلس نانو مایع نمی‌تواند واکنش زیادی از خود نشان دهد.

این گلس اساساً می‌تواند در برابر سقوط، سایش‌ها و خراش‌های جزئی مقاومت کند. دلیل آن هم این است که گلس نانو مایع در برابر ضربه تکه تکه نمی شود و این احتمال وجود دارد که ضربه در این گلس به صفحه نمایش گوشی منتقل شود و در اینجا این صفحه شماست که تکه تکه می‌شود.!

در کل فناوری نانو مایع در برابر خراش و ضربات سخت مقاومت خود را ازدست می‌دهد. بنابراین اگر گلس نانو مایع را به عنوان محافظ صفحه نمایش انتخاب کردید ممکن است هر لحظه با وارد آمدن ضربه سخت با صفحه نمایش گوشی خود خداحافظی کنید.

اما در مقابل گلس حرارتی ثابت کرده است که هیچ شکی در اثبات مقاومت بیشتر آن از گلس های نانو مایع وجود ندارد. این گلس‌ها دارای سختی 9H هستند. این گلس‌ها در برابر سقوط‌ها و خراش‌های ناشی از چاقو‌های تیز به شدت مقاومت می‌کنند. در هرحالت گلس‌های حرارتی در برابر ضربات شدید مثل سقوط از ارتفاع قابل توجه ممکن است خرد شوند.

جهت خرید عمده و اطلاع از قیمت گلس شیشه ای کلیک کنید

 

جهت خرید عمده و اطلاع  از قیمت گلس نانو کلیک کنید

مقایسه خاصیت ضدخش در گلس نانو مایع و حرارتی

اگرچه تکنولوژی گلس‌های نانو مایع ادعای سختی 9H را دارد اما تجربه و آزمایشات نشان دهنده نادرستی این موضوع در دراز مدت است. از آن جایی‌که گلس نانو مایع بسیار نازک است؛ فقط می‌تواند در برابر خراش‌های بسیار جزئی مقاوم باشد و هر ضربه شدید احتمال وارد آمدن آسیب به صفحه نمایش شما را افزایش می‌د‌هد. البته داخل پرانتز در نظر داشته باشید که گلس نانو جامد دارای خاصیت ضد خشی به مراتب بهتر از نوع مایع آن است.

گلس حرارتی در برابر خش‌های ایجاد شده توسط اجسام نوک تیز بسیار مقاوم است و دلیل آن هم دارا بودن سختی 9H آن است.

این امر خود بیانگر مقاومت بالای گلس حرارتی در برابر خراش‌ها و سایش‌های ایجاد شده در آسیب‌های شدید است.

مقایسه میزان صاف بودن، نرمی و یکنواختی صفحه در گلس نانو مایع و حرارتی

گلس نانو مایع به دلیل استفاده از فناوری نانو در بسیاری از حالات بسیار نرمتر و یکنواخت‌تر از گلس حرارتی است. پوشش فوق العاده صاف و یکنواخت اولئوفوبیک صفحه نمایش گوشی شما را تا حد امکان در برابر خراش، گرد و غبار، اثرانگشت و.. محافظت می‌کند.

در مورد گلس حرارتی نیز این امر تا حدی صادق است. در طول فرآیند تولید این نوع گلس برای اطمینان از یکنواخت بودن صفحه تقریباً بهتر است بگوییم یک پروسه طولانی و منحصر به فرد طی می‌شود.

این پروسه یک حساسیت لمس استثنایی در این گلس ایجاد می‌کند و هر نوع تداخل بین شما و صفحه گوشیتان را از بین می‌برد؛ تا بتوانید یک تعامل کاربری عالی از لمس صفحه گوشی خود داشته باشید.

مقایسه وضوح تصویر در گلس نانو مایع و حرارتی

گلس نانو به دلیل داشتن فناوری نانو مایع شفافیت بسیار زیادی دارد. همچنین این گلس ساختار بسیار باریکی دارد. زمانی‌که از گلس نانو روی صفحه گوشی خود استفاده کنید تجربه ای بسیار عالی از شفافیت و وضوح خواهید داشت.

در کنار این موارد همان‌طورکه گفتیم این گلس‌ها می‌توانند لکه‌های چربی، گرد و غبار و اثر انگشت کاربر را نیز جذب کنند.

در مورد یک گلس حرارتی هم این قضیه صادق است و وضوح و کیفیت تصویر به شکل کاملاً بهینه و HD است.

کمی بیشتر درباره قطره نانو گلس مایع 

گرچه از زمان ورود قطره نانو گلس به ایران مدت زیادی نمی‌گذرد؛ از این زمان سودجویان بسیاری اقدام به تولید قطره نانو مایع تقلبی کردند. بنابراین استفده از قطره نانو مایع جدا از این‌که اصل و تقلبی بودن آن مشخص نیست کارایی اثبات شده‌ای نیز ندارد.

اما قطره نانو گلس اصل که تولید آن متعلق به کشور چین است؛ یک راه حل دائمی نیست و باید اصلاح شود. تکنولوژی کریستال نانو نوعی محافظ نامرئی ارائه می‌دهد که صفحه نمایش گوشی شما را در برابر خراش با سختی 9H محافظت می‌کند. البته توجه کنید که این پوشش نامرئی در صورتی که حتی اصل باشد و هیچ گونه آسیبی نیز نبیند بعد از گذشت نهایت یک سال تا یک سال و نیم از بین می‌رود.

یکی از محاسن این حالت عدم تولید حباب‌های آزار دهنده است.

نحوه جدا کردن گلس نانو مایع چگونه است؟

خیلی از افراد بعد از استفاده از پوشش نانو مایع قصد جدا کردن و یا په اصطلاح پاک کردن این پوشش را از سطح صفحه نمایش خود دارند. اولین چیزی که در مورد پوشش نانو مایع باید بدانید این است که این پوشش کاملاً نامرئی است و سختی و وضوح صفحه نمایش شما را تا حدی بهبود می‌بخشد.

این پوشش بعد از حدود دو سال نهایتاً از بین می‌رود و باید مجدداً احیا شود. اما ممکن است شما نخواهید از این پوشش استفاده کنید و قصد استفاده از پوشش‌های مقاوم‌تری مثل گلس حرارتی را داشته باشید در این صورت می‌توانید با استفاده از یک لاک پاک کن و پنبه اقدام به حذف کامل نانو مایع از سطح نمایش خود بکنید

در ویدئوی زیر نحوه جدا کردن یک گلس نانو را به طور کامل مشاهده می‌کنید:

 کدام یک واقعاً مقرون به صرفه تر است؟

در پایان مقایسات، بررسی مقرون به صرفه بودن گلس‌ها نیز خالی از لطف نیست. همه چیز به انتخاب شما بستگی دارد! اگر شما خواهان گلسی با سطح یکواخت و نرمی فوق العاده هستید؛ همچنین دوست دارید یک محافظ صفحه نامرئی روی گوشی موبایل خود داشته باشید؛ نوع نانو مایع انتخابی فوق العاده است. در خرید گلس نانو می‌توانید مقداری از پولتان را هم پس انداز کنید. البته به دلیل مقاومت پایین تری که این گلس ها در برابر ضربات شدید دارد؛ ناچار خواهید بود که دو یا سه عدد از آن را همزمان روی صفحه موبایل خود نصب کنید.

به هر تقدیر از نظر اکسسوری استفاده از گلس حرارتی مناسب‌تر و مقرون به صرفه تر است؛ چرا که شاید با اختلاف کمی قیمت آن بالاتر باشد؛ اما داشتن یک گلس خرد شده بهتر از مواجه شدن با یک صفحه نمایش تکه تکه شده است.

چرا گلس حرارتی فروشگاه لوازم جانبی موبایل اکسسوری را بخریم؟

سخن پایانی

در این مقاله تلاش شد مقایسه کاملی از برجسته ترین خصوصیات میان گلس‌های نانو مایع و گلس حرارتی (Tempered) به عمل آید. در زیر مرور اجمالی به این خصوصیات خواهیم داشت:

گلس های نانو مایع :

 • در برابر ضربه نمی‌شکنند اما تاثیر حفاظتی پایین دارند
 • شفافیت و وضوح تصویر مناسبی دارند
 • حس نرمی فوق العاده‌ای را به کاربر منتقل می‌کنند
 • واکنش مناسبی نسبت به تاچ و لمس صفحه دارند
 • با فراهم آمدن پکیج بسته بندی می‌توان گفت نصب به مراتب آسانی دارند

گلس حرارتی (Tempered)

 • در برابر ضربه خرد می‌شود و تاثیر حفاظتی بالایی دارد
 • شفافیت و وضوح مناسبی دارد
 • حساسیت به لمس بالایی دارد
 • در هنگام نصب ممکن است زیر صفحه نمایش حباب جمع شود

 هرکدام از گلس‌های حرارتی و نانو مایع خصوصیات متفاوتی دارند، با توجه به موارد جمع بندی گفته شده در بالا این انتخاب شماست که کدام نوع را با توجه به سلیقه و نیاز شخصی برای محافظت از تلفن همراهتان به کار ببرید.

✅کدام نوع از گلس‌های نانو مایع یا حرارتی در برابر ضربه خرد می‌شوند؟ گلس حرارتی

✅ مقاومت کدام نوع از انواع نانو مایع و حرارتی در برابر ضربات شدید و ناگهانی بالا است؟ گلس حرارتی

✅کدام نوع از انواع گلس حرارتی و نانو مایع بعد از نصب دچار حباب نمی‌شوند؟ گلس های نانو مایع

✅ کدام یک از انواع گلس‌ها شفافیت و وضوح تصویر بسیار بالایی دارند؟ گلس های نانو مایع

✅ در خاصیت ضد خش بودن کدام نوع از گلس‌ها قوی‌تر عمل می‌کند؟ گلس حرارتی

دیدگاه (2)

 • ریو پاسخ

  مطالب عالی بود

  ۲۴ دی ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۶
 • جواد پاسخ

  روی شیشه گوشی ساوسونگs8نانو گلس مایع زدم اما بعد یکسال صفحه گوشی دوچار خطو خش شده چطور میشه نانو گلس مایع رو حذف کرد و یا خط و خش را برطرف کرد

  ۲ تیر ۱۴۰۰ در ۱۶:۲۹

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.