مشکلات رایج پاور بانک‌ها

پاور بانک

مشکلات رایج پاور بانک‌ها

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

چند مدتی است که پاور بانک شما چشمک‌های نامنظمی دارد و باتری شما را شارژ نمی‌کند؟ پاور بانک‌ها می‌توانند بار بسیار سنگینی را در شارژ گوشی از روی دوش شما بردارند اما گاهی همین وسایل به‌درد بخور و عصای دست می‌توانند تا سرحد مرگ شما را عذاب دهند!! یکی از مشکلات رایج پاور بانک‌ها این است که چراغ‌های آن‌ها به‌طرز خاصی چشمک می‌زنند. این مسأله از مواردی است که زیاد قابل درک نیست. چشمک زدن خاص پاور بانک دلایل و تبعات متفاوتی دارد. یکی از تبعات آن شارژ نشدن باتری گوشی شما است. در هر حالت اگر از افرادی هستید که کنجکاوید پاسخ این پرسش را بدانید یا با آن درگیرید حتماً با این مقاله از اکسسوری همراه باشید؛ تا دلیل آن را با هم بررسی کنیم:

 

پاور بانک

چراغ‌های نشان‌گر پاور بانک و عملکرد آن‌ها

اکثر پاور بانک‌ها دارای 4 چراغ کوچک هستند که اطلاعاتی در مورد وضعیت شارژ آن‌ها می‌دهد. وقتی پاور بانک را برای شارژ به پریز متصل می‌کنید؛ یکی از چراغ‌ها شروع به چشمک زدن می‌کند؛ این نشان‌دهنده این است که شارژ در حال تزریق شدن به پاوربانک شما است! چشمک زدن اولین چراغ پاوربانک به این معنی است که باتری گوشی شما بین 0 تا 25 درصد شارژ می‌شود. دومین چراغ یعنی شارژ بین 25 تا 50 درصد را نشان می‌دهد. چشمک زدن سومین چراغ شارژ بین 50 تا 75 درصد را نشان می‌دهد و چشمک چهارم نیز محدوده شارژ بین 75 تا 100 درصد را نشان می‌دهد. این چراغ‌ها معمولاً در هنگام شارژ مجدد  شروع به چشمک زدن می‌کنند.

اگر می‌خواهید با فشار دادن دکمه روشن/ خاموش میزان انرژی باقیمانده را کنترل کنید این ویژگی چشمک می‌زند. این ویژگی در تمام پاور بانک‌ها وجود دارد. زمانی‌که هر چهار تا چراغ پاور بانک روشن است به این معنی است که وسیله شما کاملاً شارژ شده‌است.

در این حالت زمانی‌که پاور بانک خود را به تلفن همراه خود متصل می‌کنید نشان‌گر LED شروع به چشمک زدن می‌کند. این می‌تواند نشان‌دهنده موارد زیر باشد:

زمانی‌که هر 4 چراغ چشمک می‌زند؛ به این معنی است که 75-100 درصد از شارژ شما باقی مانده‌است.

زمانی که 3 چراغ چشمک زن وجود دارد به این معنی است که 50-75 درصد شارژ باقی مانده‌است.

زمانی که 2 چراغ چشمک زن وجود دارد به این معنی است که بین 50- 25 درصد شارژ باقی مانده‌است.

زمانی که 1 چراغ چشمک زن وجود دارد به این معنی است که بین 0- 25 درصد شارژ باقی مانده‌است.

در مرحله آخر بهترین کار این است که موبایل خود را جدا کنید. چرا که اتصال بیش‌تر و خالی شدن کامل پاور بانک به معنای واقعی به باتری گوشی شما صدمه می‌زند.

چراغ LED من چشمک می‌زند اما پاور بانکم شارژ نمی‌شود

در بسیاری از موارد این‌گونه مشاهده می‌شود که چراغ LED چشمک می‌زند اما پاور بانک شارژ نمی‌شود. ممکن است شما چندین ساعت صبر کنید اما در این مدت پاوربانک یا شارژ نشود یا تنها چند درصد شارژ شود؛ در حالی‌که چراغ‌های آن نشان دهنده شارژ کامل است! صد در صد یک‌جای کار درست نیست و مشکلی وجود دارد. در این موقع باید چکار کرد؟

آیا پاوربانک به‌شکل کامل از بین رفته است یا مورد خاصی وجود ندارد؟ شاید هم مورد قابل رفعی وجود داشته باشد!

واقعیت این است که هیچ دلیل مشخصی برای پاسخ به این پرسش وجود ندارد. در واقع برای پاسخ به این پرسش سناریوهای متفاوتی وجود دارد که ما به چند مورد از آن‌ها در زیر اشاره کرده‌ایم:

 

پاور بانک

چک لیست علل احتمالی و عیب یابی پاور بانک

واقعیت این است که این مشکل ممکن است بسیار جزئی و قابل حل باشد. از طرفی هم ممکن است مشکل حاد و فنی باشد که به این سادگی‌ها حل نشود.

 • اطمینان حاصل کنید که کابل برق به‌طور کامل وارد شده باشد.

در این مورد ممکن است شما به‌طور کامل اتصال برق را در درگاه شارژ قرار نداده باشید. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد یک اتصال ناقص حتماً این مورد را بررسی کنید. همچنین دو شاخه را چک کنید و بررسی کنید آیا کاملاً مناسب سوکت است یا خیر. چک کنید اتصال برق پاور بانک هم کاملاً داخل سوکت آن قرار گرفته یا خیر. از تمیز بودن درگاه شارژ حتماً اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات وجود ناخالصی‌ها و گرد و غبار و شن و خاک می‌توانند اتصال بسیار بدی ایجاد کنند. بنابراین در درجه اول تمام این موارد را با احتیاط و دقت انجام دهید و مواظب باشید که پین‌ها را نشکنید.

 • سعی کنید کابل شارژ متفاوتی را استفاده کنید

در صورتی‌که اتصالات درست است و پاور بانک همچنان شارژ نمی‌شود ممکن است مشکل از کابل شارژ باشد. متأسفانه بسیاری از کابل‌های شارژ موجود در بازار دارای کیفیت بسیار پایینی هستند. این مسأله تأثیر بسیار مستقیمی بر میزان شارژ دارد. همچنین ممکن است کابل از فناوری شارژ سریع که در پاور بانک پشتیبانی می‌شود برخوردار نباشد. به‌دلیل میزان پایین شارژ ورودی باید هرچه سریعتر تعویض شود.

 • سعی کنید پاور بانک را از طریق پریز برق شارژ کنید نه از راه USB لپ تاپ

همیشه این اطمینان را داشته باشید که پاور بانک را از طریق پریز برق شارژ می‌کنید. جریان خروجی از پورت USB لپ تاپ معمولاً 0.5 آمپر است که برای شارژ کردن پاور بانک اصلاً کافی و مناسب نیست.

 • آداپتور پاور بانکتان را تعویض کنید

اگر پاور بانکتان شارژ نمی‌شود سعی کنید آداپتور را یک بار تعویض کنید. ممکن است آداپتور قبلی مورد استفاده شما خراب شده باشد یا کمتر از حد معمول وسیله شما را شارژ کند. بدیهی است در صورتی ‌که مشکل حل شد 100 درصد مشکل از شارژر شما بوده و باید تعویض شود.

 • ممکن است باتری پاور بانک شما به‌طور کامل از کار افتاده باشد

اگر چراغ پاوربانک شما موقع اتصال به پریز برق روشن نمی‌شود یا گوشی شما را شارژ نمی‌کند؛ باید این خبر بد را به شما بدهیم که … از کار افتاده است. دلایل خرابی پاور بانک هم که مشخص است. اگر از ارتفاع زیادی سقوط کند یا برای مدت طولانی گرم شود ممکن است آسیب جدی ببیند. همچنین اگر شما مدت طولانی است که از پاور بانکتان استفاده می‌کنید ممکن است باتری‌های آن عمر خود را کرده‌باشند. باتری یک پاور بانک در حالت عادی بسته به مدل و برند وسیله از 300 تا 1000 سیکل قدرت دارد.

اگر باتری از بین رفت باید چکار کنیم؟

اگر این اطمینان را حاصل کردید که باتری شما به‌شکل کامل از بین رفته‌است؛ باید موارد زیر را بررسی کنید:

ابتدا گارانتی پاور بانک خود را بررسی کنید. معمولاً پاور بانک‌های معتبر از 12 تا 36 ماه گارانتی دارند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد بهترین پاور بانک‌ها مقاله اکسسوری در این مورد را از دست ندهید.

در صورتی‌که نتوانید از گارانتی خود استفاده کنید می‌توانید وسیله را برای تعمیر پیش تعمیرکار ببرید. در بیشتر مواقع مشکلات فنی پاور بانک توسط تعمیرکار حل می‌شود.

اگر هیچ‌کدام از موارد بالا تأثیری نداشت تنها یک راه‌حل می‌ماند آن هم دور انداختن مسالمت آمیز پاور بانک است. این یعنی با توجه به این‌که باتری‌ها حاوی مواد سمی هستند سعی کنید پاور بانک را برای بازیافت به یک مرکز بازیافت ببرید.

چند نکته مهم برای سالم نگهداشتن پاور بانک

همیشه سعی کنید از کابل تهیه شده توسط فروشنده یا هر کابل USB دیگری که کیفیت خوب و طول کوتاهی دارد استفاده کنید.

هرگز همزمان از پاور بانک در حال شارژ گیری برای شارز تلفن خود استفاده نکنید.

از نگهدا شتن پاور بانک در مکان‌های گرم مانند اتومبیل در روزهای گرم خودداری کنید.

سعی کنید تا جایی‌که می‌توانید برای شارژ دستگاه‌هایی که برای آن مدل پاور بانک در نظر گرفته شده‌است از آن استفاده کنید.

هرگز باتری‌های لیتیوم یون را بیش از حد شارژ یا تخلیه نکنید

باتری‌های لیتیوم یون به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا قبل از رسیدن به ولتاژ کامل زیر ظرفیت شارژ می‌شوند. این باتری‌ها تا رسیدن به ولتاژ خاصی تخلیه می‌شوند. کمتر از این مقدار مدارهای داخلی آن تخلیه را متوقف می‌کنند تا از باتری محافظت شود. در حالت کلی شارژ بیش از حد یا تخلیه کامل عمر باتری‌های لیتیوم یون را کاهش می‌دهد.

اگر به‌‌هر دلیلی باتری‌های لیتیوم یون کامل تخلیه شدند و ولتاژ آن به زیر آستانه برسد شارژ مجدد آن دشوار می‌شود. در این مواقع باید باتری را به منبع تغذیه وصل کنید و اجازه دهید آرام آرام شارژ شود. احیای باتری در چنین مواقعی ممکن است طول بکشد.

 

باتری پاور بانک

سخن پایانی

زمانی‌که چراغ پاور بانک شما روشن می‌شود اما عمل شارژ کردن انجام نمی‌گیرد؛ یک مشکل ایجاد شده‌است. در این‌حالت بسته به اتفاقی که افتاده ممکن است مشکل از معمولی تا یک مورد حاد دسته‌بندی شود. در مواردی که پاور بانک شما کار نمی‌کند اما با تعویض کابل یا یا آداپتور مشکل شما حل شد خودتان این کار را انجام دهید. در غیر این‌صورت این مسأله را با یک متخصص در میان بگذارید.

✅ دلایل اصلی شارژ نشدن پاور بانک چیست؟

ممکن است کابل به‌خوبی متصل نشده باشد.

ممکن است کابل شارژ آسیب دیده باشد

ممکن است آداپتور شارژر مورد داشته باشد

ممکن است باتری پاور بانک از بین رفته باشد

✅ آیا در هنگام استفاده از پاور بانک احتمال سرقت اطلاعات شما وجود دارد؟

بله این خطر برای پاور بانک‌های عمومی و حتی خصوصی وجود دارد. حتی زمانی‌که تلفن مجهز به دستگاه دیتا بلاکر برای محافظت از دیتا پین در پورت منبع تغذیه باشد.!

✅ آیا ممکن است پاور بانک در صورت شارژ بیش از حد منفجر شود؟

متأسفانه در صورت شارژ بیش از حد این امکان وجود دارد.

دیدگاه (15)

 • آبسالان پاسخ

  سلام جناب من کیفمو شستم و اشتباها پاور بانکم هم داخلش بود و شسته شده آیا قابل تعمیر هست؟

  ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ در ۲۱:۴۴
  • محمدی محمدی پاسخ

   با سلام دوست عزیز بستگی به میزان صدمه ای دارد که به دستگاه شما وارد شده ..این مساله را حتما از طریق یک تعمیرکارمعتبر پیگیری بفرمایید چون میزان صدمه از ساده و قابل حل تا نوع شدید متغیر است

   ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۱۲:۳۱
   • سید ابوالفضل پاسخ

    با سلام من یه پاور بانگ وگر ۲۵۰۰۰ خریدم از اربیل کردستان عراق من ۸ ساعت زدم به شارژ شارژ پر شد گوشیمو یک بار از ۱۵ تا صد شارژ کرد یک چراغ از چهار چراغ خاموش شد فرداش زدم گوشیمو تا ۵۰ کرد پاور بانک خاموش شده بود الان من به دلیلی نمیتونم برم نشونش بدم به فروشنده اگه یک هفته بعدش ببرم برام حل میکنه مشکلو گارانتی هم داره لطفا پاسخ بدید.😓

    ۱۱ مهر ۱۴۰۰ در ۲۰:۲۷
    • محمدی محمدی پاسخ

     با سلام دوست عزیز هیچ مشکلی نیست چون وسیله گارانتی دارد میتوانید برای حتی تعویض هم اقدام کنید

     ۱۲ مهر ۱۴۰۰ در ۱۰:۰۶
 • رضا پاسخ

  سلام پاوربانک شیائومی گرفتم که دو ماه نشد زمانی که تو شارژ میزنمش چشمک میزنه و لی پر نمیشه مشکلش چیه؟

  ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۲۳:۲۴
  • محمدی محمدی پاسخ

   سلام وقتتون بخیر اگر کابل شارژ و آداپتور شارژ شما سالم باشد دلیل می‌تواند به باتری پاور شما برگردد در غیر اینصورت باید به یک متخصص مراجعه کنید و به شکل اساسی علت رار یشه یابی کنید

   ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۰۰:۱۵
 • ویدا پاسخ

  باسلام،۱۱ساعت پاوربانکم روکه شارژاولیه اش هست شارژگذاشتم یه درصدهم شارژنشد فقط یکی ازچراغ هاش چشمگ میزنه

  ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۱۳:۰۳
  • محمدی محمدی پاسخ

   با سلام اگر اولین بار هست که از پاوربانک استفاده میکنید احتمال مشکل کارخانه ای وجود دارد و باید برای تعویض اقدام کنید در غیر اینصورت دستورالعمل های داخل مقاله را بررسی بفرمایید

   ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۱۵:۰۸
 • مهراب پاسخ

  سلام من پاوربانک شیائومی دارم وقتی میزنم شارژکامل میشه چهارچراغ چشمک روشنه امابااینکه استفاده نمیکنم وقتی دوروزبعد موقع استفاده روشن می کنم میبینم فقط یه چراغ چشمک زن دارد

  ۲۳ تیر ۱۴۰۰ در ۲۰:۰۰
  • محمدی محمدی پاسخ

   سلام لطفا مقاله را کامل مطالع کنید

   ۲۳ تیر ۱۴۰۰ در ۲۱:۰۴
 • کیوان پاسخ

  سلام من پاور بانکم فست شارژش کارنمیکنه.راه حلش چیه؟

  ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ در ۱۹:۰۵
  • محمدی محمدی پاسخ

   با سلام هر نوع پاور بانکی را نباید تهیه کنید ضمن اینکه اگر مشکل پاوربانک شما حل نشد باید به متخصص برای بررسی مراجعه کنید

   ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ در ۱۴:۴۵
 • Fateme.mz پاسخ

  سلام من پاور بانکم کاملا پر هستش وقتی میزنم به گوشیم چند دقیقه شارژ میشه و بعد یهو خود به خود خاموش میشه دلیلیش چی هستش؟

  ۲۳ آبان ۱۴۰۰ در ۱۲:۵۶
  • محمدی محمدی پاسخ

   با سلام لطفا مقالات ما را کامل مطالعه نمایید

   ۲۶ آبان ۱۴۰۰ در ۱۰:۵۰
 • محمد پاسخ

  باسلام من یک پاور بانک انرجایزر 20000 دارم هم شارژ میکنه هم شارژ میشه منتهی چراغ های ال ای دی ش از کار افتاده چه راهنمایی میکنید، چون با این قضیه نمی‌فهمم پاوربانک چقدر شارژ داره

  ۷ دی ۱۴۰۰ در ۰۰:۲۰

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.