قاب سیلیکونی بخرم یا لاستیکی یا پلاستیکی؟

قاب سیلیکونی

قاب سیلیکونی بخرم یا لاستیکی یا پلاستیکی؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

مقدمه

دقیقاً مانند یک محافظ صفحه نمایش یک قاب گوشی هم از تلفن همراه شما در برابر خراش‌ها، لکه‌ها و ضربات ناخواسته محافظت می‌کند. مواد حفاظتی مورد استفاده به‌طور کلی در سه قاب سیلیکونی، پلاستیکی و لاستیکی سخت خلاصه می‌شوند و برای استفاده در اشکال و اندازه‌های مختلف طراحی می‌شوند.

اگرچه هرکدام از این قاب‌ها در جای خود محافظت کافی را برای گوشی شما ایجاد می‌کنند؛ اما درک تفاوت بین این موارد کمک می‌کند تا انتخاب بهترین قاب را متناسب با نیاز خود داشته باشید. برای مشاهده انواع مدل‌های قاب سیلیکونی به صفحه محصولات وبسایت اکسسوری مراجعه کنید و تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید:

ما در این مقاله قاب‌های سیلیکونی، پلاستیکی و لاستیکی سخت را در موارد زیر باهم مقایسه کرده‌ایم:

سایز و تناسب با گوشی شما

تمام مدل‌های قاب‌های گوشی به شکلی طراحی شده است که پوشش کامل را برای بدنه گوشی شما ایجاد کنند. این قاب‌ها به جز صفحه، دکمه‌ها و درگاه‌های ورودی سایر بخش‌های تلفن همراه را پوشش می‌دهند.

قاب سیلیکونی یا به عبارت دیگر روکش‌های سیلیکونی از یک تکه سیلیکون تشکیل شده‌اند که دور تا دور گوشی را پوشش می‌دهند. این قاب‌ها اندازه گوشی شما را به طور محسوسی تغییر نمی‌دهند.

یک قاب لاستیکی سخت برای پوشش گوشی شما محکم‌تر از قاب سیلیکونی ایفای نقش می‌کند. قاب لاستیکی سخت گوشه‌ها و کناره‌های ضخیم‌تری نسبت به نوع سیلیکونی دارد.

اما به این نکته نیز توجه کنید که یک قاب لاستیکی به دلیلی ضخامتی که دارد؛ اندازه و حجم گوشی شما را افزایش می‌دهد.

کاورهای پلاستیکی از دو قطعه تشکیل شده‌اند که دورتا دور گوشی شما را پوشش می‌دهند. یک قاب پلاستیکی حدر مقایسه با قاب سیلیکونی حجم و اندازه گوشی شما بیش‌تر می‌کند؛ اما در نظر داشته باشید ضخیم‌ترین نوع قاب از میان این 3 مورد قاب‌های لاستیکی هستند. صرف نظر از تناسب قاب با گوشی باید از یک قاب متناسب با نوع گوشی خود استفاده کنید.

 

قاب پلاستیکی

ماندگاری

تمام مدل‌های قاب از گوشی شما در برابر افتادن و سقوط محافظت می‌کنند؛ با این حال میزان حفاظت بسته به نوع قاب انتخابی شما متفاوت است. قاب لاستیکی بیشترین سطح محافظت را دارد؛ زیرا ترکیبی از لایه‌های مقاوم از جمله یک لایه سفت و سخت لاستیک و یک آستر سیلیکونی برای افزایش جذب میزان ضربه است.

ترکیب این مواد اثر حفاظتی بالایی ایجاد می‌کند که محافظت در برابر قطرات آب نیز از دیگر ویژگی‌های آن است. یک قاب سیلیکونی تلفن همراه شما را در برابر سقوط‌هایی با فواصل کوتاه حفاظت می‌کند؛ ضمن این‌که پوشش آن از لغزیدن گوشی از دست شما نیز جلوگیری می‌کند. قاب پلاستیکی پوشش محافظتی سختی دارد و در صورت ضربه و سقوط از ارتفاع از گوشی شما محافظت می‌کند.

البته نکته‌ای که در این مورد وجود دارد این است که قاب سیلیکونی به دلیل آن‌که تنها از یک لایه سیلیکون تشکیل شده‌است در صورت وارد شدن ضربه بسیار سخت یا سقوط از ارتفاع بسیار زیاد از گوشی شما محافظت می‌کند.

قاب‌های پلاستیکی نوع بسیار سختی اند و در صورت بروز ضربه سخت از گوشی شما محافظت می‌کنند اما به دلیل ماهیت و جنس نرم این قاب‌ها امکان لغزش و سر خوردن آن‌ها از دست، خیلی زیاد است. در حالت کلی ویژگی حفاظتی قاب لاستیکی نسبت به انواع مشابه خیلی بیشتر است.

 

قاب ژله ای

موارد عمومی

یکی از مشکلاتی که قاب سیلیکونی دارد این است جذب مقدار زیادی پرز است. گرد و غبار و پرزهای جیب و کیف شما ممکن است به قاب سیلیکونی بچسبد. در این مورد برداشتن قاب گوشی یا شستن ملایم آن با آب و صابون می‌تواند مشکل را برطرف کند.

البته قاب لاستیکی سخت نیز چنین حالتی دارد و گرد و غبار و پرزها را جذب می‌کند.  میزان جذب پرزها بستگی به بافت و جنس بیرونی‌ترین لایه قاب گوشی شما دارد. از آن‌جا که لایه‌های مورد استفاده در قاب گوشی اغلب از مواد مختلفی تشکیل شده‌است؛ اطلاعات موجود برای تمیز کردن قاب‌ گوش‌های مختلف در دستورالعمل و نحوه تمیز کردن آن‌ها ارائه شده است.

در این مورد قاب پلاستیکی پرزها و مواد خارجی را جذب نمی‌کند اما در مقایسه با قاب سیلیکونی و لاستیکی مقاومت به خراش پایینی دارد. به این نکته دقت داشته باشید که پرزها از بین می‌روند ولی خراش با گذشت زمان باعث فرسودگی و خرابی قاب گوشی می‌شود.

مشخصات ظاهری

اگر علاقمندید قاب گوشی خود را از لحاظ ظاهری تغییر دهید قاب پلاستیکی بهترین و مناسب‌ترین مورد است. ساختار ظاهری قاب پلاستیکی در مقابل قاب‌های سیلیکونی و لاستیکی سخت امکان طراحی و نصب برچسب‌های مختلف را به شما می‌دهند.

شما می‌توانید یک قاب پلاستیکی ساده خریداری کنید و طرح خود را با برچسب، کریستال، برگردان و روش‌های مختلف روی قاب خود اعمال کنید. در حالی‌که این طرح‌ها ممکن است روی قاب سیلیکونی یا لاستیکی جلوه خوبی نداشته باشید و به آسانی نیز اعمال نشود.

نکات تکمیلی در مورد قاب سیلیکونی، پلاستیکی و لاستیکی سخت

چه میزان محافظت برای گوشی خود لازم دارید:

نحوه استفاده از تلفن همراه شما، تعیین کننده میزان محافظتی است که برای آن احتیاج دارید. قاب لاستیکی سخت به دلیل حفظ شکل اصلی خود میزان محافظتی بیش‌تر از قاب سیلیکونی دارد. قاب سیلیکونی انعطاف پذیر است در حالی‌که قاب‌های لاستیکی خمش و انعطافی ندارند.

برای جلوگیری خراشیده شدن پوسته قاب پلاستیکی باید حتماً از قالب سیلیکونی استفاده شود. در این حالت در صورت افتادن گوشی معمولاً جذب شوک زیادی صورت نمی‌گیرد؛ در صورتی‌که اگر از قاب لاستیکی سخت استفاده شود با افتادن مکرر گوشی آسیبی به گوشی وارد نمی‌شود.

چه فاکتورهایی برای محافظت از گوشی لازم است؟

این سوالی است که پاسخ آن در مورد تلفن‌های مختلف متفاوت است. به‌طور مثال آیفون4 دارای یک پوشش بیرونی است که کاملاً شیشه‌ای است و در صورت سقوط تلفن متلاشی می‌شود. در مورد این نوع تلفن همراه به صورت انحصاری قاب لاستیکی سخت بسیار مناسب‌تر از قاب سیلیکونی نرم است. برخی تلفن‌ها مانند Samsung EPIC‎‌ دارای یک صفحه کلید کشویی هستند. در این مورد خاص استفاده از قاب‌های موسوم به قاب کشویی بسیار مناسب‌تر است. اگر تلفن شما دارای قطعات ظریف یا شکستنی است؛ استفاده از کاورهای لاستیکی سخت بهتر از انواع دیگر قاب‌های گوشی است.

هنگام انتخاب نهایی علاوه بر در نظر گرفتن تمام فاکتورهای مهم برای انتخاب یک قاب گوشی اگر بافت پوشش گوشی مهم باشد؛ قاب لاستیکی سخت دارای یکنواختی بهتر و سطح صاف‌تر است در حالی‌که سطح قاب سیلیکونی اصطکاک و چسبندگی و تماس بیشتری ایجاد می‌کند.

اگر رنگ قاب گوشی برای شما مهم باشد؛ باید در نظر داشته باشید رنگ‌ها در قاب سیلیکونی به دلیل جنس مواد تشکیل دهنده بسیار ملایم‌تر هستند؛ در حالی‌که موارد لاستیکی سخت رنگ‌های براق‌تر و جیق‌تری دارند.

 

رنگ قاب

سخن پایانی

در این مقاله تلاش شد تا مقایسه‌ای کلی میان 3 نوع قاب سیلیکونی، گوشی، قاب پلاستیکی و نوع لاستیکی انجام گرفت. اگر شما از افرادی هستید که روی خرید قاب برای گوشی خود حساسید؛ باید بدانید که با توجه به انتظاری که از یک قاب دارید؛ می‌توانید انواع مختلفی از قاب‌ها را انتخاب کنید. در این مسیر تلاش اکسسوری این است که اطلاعات مفید و مناسبی در جهت انتخاب صحیح در اختیار شما قرار دهد. شما عزیران در صورت نیاز به هرگونه سوال می‌توانید به وبسایت اکسسوری مراجعه کنید و نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید

✅ کدام یک از انواع قاب در برابر ضربات شدید بیشترین مقاومت را دارد؟

قاب لاستیکی سخت در مقایسه با انواع قاب‌ها مقاومت خوبی در برابر ضربات شدید دارد.

✅ کدام نوع از قاب‌های گوشی در برابر خراش و پوست پوست شدن مقاومت خوبی دارند؟

قاب‌های سیلیکونی در برابر خراش و پوسته شدن مقاومت خوبی دارند.

✅ کدام یک از انواع قاب سطح مناسب‌تری دارد و پرزها را به خود جذب نمی‌کند؟

قاب هایی از جنس پلاستیک در مقایسه با سایر قاب‌ها پرزها را به خود جذب نمی‌کند و سطح شفاف و صیقلی تری دارد.

✅ برای گوشی‌هایی که نواحی شکستنی و حساس بسیاری دارد کدام قاب مناسب‌تر است؟

قاب‌های لاستیکی سخت مناسب ترین قاب برای گوشی‌های هوشمند حساس است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.