مقاومت واقعی یک گلس حرارتی چقدر است؟

گلس حرارتی

مقاومت واقعی یک گلس حرارتی چقدر است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه

یک شیشه حرارت‌دیده می‌تواند مقاومتی همانند یک فولاد داشته باشد؛ مانند یک شیشه معمولی شفاف و یک‌دست باشد. انعطاف‌پذیری مانند پلاستیک داشته باشد و مانند لاستیک‌ها در برابر آب و مایعات مقاومت داشته باشد. همان‌طور که دیدید این ویژگی‌ها یکی از بهترین امتیازات یک گلس حرارتی یا (Tempered)  برای فروش است. با این پست از اکسسوری همراه باشید تا بررسی علمی دقیقی از این موضوع داشته باشیم:

واقعیت این است که گلس حرارتی با سختی 9H وجود ندارد!

برای اکثر گلس‌های حرارتی سختی 9H در نظر گرفته می‌شود. عدد 9 در این سختی براساس مقیاسی است که Mohs نام دارد و عددی از 0 تا 10 را شامل می‌شود. این عدد در مورد شیشه 5 و در مورد الماس 10 است. این سختی برحسب توانایی مواد در وارد کردن خراش به سطح در نظر گرفته می‌شود. یعنی شیشه که دارای عدد سختی 5 است می‌تواند هر ماده‌ای که سختی کمتر از این مقدار را دارد ماند آهن را خراش دهد و در مقابل با هر ماده‌ای با سختی بالاتر از 5 مانند کوارتز خراش می‌خورد.

زمانی‌که شیشه حرارت دیده وارد بازار شد از زمان Mohs گذشته بود. بنابراین شیشه حرارت‌دیده وارد جدول سختی موهز نشد. اما به‌محض ورود چنین محصولی تحت عنوان گلس حرارتی همه چیز تغییر کرد. این ماده با عبور از موادی مانند کوارتز و توپاز در میان سخت‌ترین مواد معدنی قرار گرفت. یک گلس حرارتی با سختی 9H در حدی است که بتواند با ماده‌ای مثل الماس رقابت کند!

البته با درنظر گرفتن بسیاری موارد با استفاده از آزمایش‌های مختلف خراش، این‌طور به‌نظر می‌رسد که معیار عددی موهز معیار مناسبی برای تعیین سختی نیست. در موادی که با استفاد از معیار موهز دارای سختی بالا تشخیص داده‌ شده بود؛ بسیاری دچار آسیب در شرایط سخت شدند. در واقع معیار موهز یک معیار است که از طریق قابلیت خراشیدگی یک ماده توسط ماده دیگر برای تشخیص سختی ماده استفاده می‌کند که این کاملاً درست نیست.

کورنینگ سازنده معروف “گوریلا گلس” برای محصول خود تعریف دقیقی از عدد سختی موهز ارائه نکرد. البته این ممکن است در دید مصرف‌کننده یک نشانه برای ضعف این محصول محسوب شود (البته بعد از آزمایش مشخص شد که عدد موهز در مورد گوریلا مقدار بالایی نزدیک به 7 است).کورنینگ علاوه بر آزمایشات خراش بعد از تولید محصول خود آن را به متخصصان صنعتی برای آزمایشات بیش‌تری علاوه بر بررسی خراش ارائه می‌دهد.

در حالت کلی می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که سختی 9H برای تمامی گلس‌های موجود در بازار جهانی و داخلی به‌طور کامل مقدور نیست؛ اما در یک گلس حرارتی تلاش شده تا حداکثر این نزدیکی فراهم شود.

مقایسه یک گلس شیشه‌ای حرارتی و یک گلس شیشه‌ای معمولی

زمانی‌که شما یک گوشی جدید مثل یک آیفون می‌خرید؛ اولین اقدامی که باید برای محافظت از این تلفن ارزشمند انجام دهید؛ فراهم آوردن یک گلس مناسب است. ما در این‌جا یک محافظ صفحه نمایش شیشه‌ای حرارت‌دیده و معمولی را برای شما مقایسه کرده‌ایم. یک گلس حرارتی در مقابل ضربه بسیار بیش‌تر از یک گلس شیشه‌ای معمولی مقاومت دارد. ضد خراش‌ است دارای چسب سیلیکونی بوده و سطح آن در حدود 8 الی 9 برابر محافظ صفحه نمایش شیشه‌ای معمولی سختی دارد.

تولیدکنندگان گلس شیشه‌ای حرارت دیده همواره در حال تست کردن نمونه‌های تولید شده هستند و نسبت به محافظت و سبک وزن بودن گلس‌های Tempered تاکید می‌کنند. همچنین ادعا می‌کنند روند بازرسی و تست این نوع گلس‌ها بسیار دقیق انجام می‌شود تا شما بتوانید با اطمینان آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید. از ویژگی‌های کلی این گلس‌ها می‌توان به:

 ضد حباب و ضد اشعه ماوراء بنفش بودن

ضخامت کم (0.33 میلی‌متر) با حواشی کاملاً متناسب با نوع تلفن همراه

ضدخش بودن و قابلیت تحمل بالای خراش‌ها

کیفیت بصری تصویری مناسب

ضد غبار و اثر انگشت

سختی در حدود 9H

اشاره کرد.

تفاوت بین شیشه‌های حرارت‌دیده و معمولی

سختی. اولین تفاوت سختی آن است. شیشه‌های Tempered سختی بسیار بیش‌تری از گلس‌های معمولی دارد. همچنین گلس حرارتی دارای صفحه ضد خش است و اثرات لکه و غبار را به خود جذب نمی‌کند. ضخامت آن‌ها در مقایسه با شیشه‌های معمولی بسیار کمتر است و وزن کمتری نیز دارند.

حس لمس. بسیاری از شیشه‌های حرارتی از جنس گوریلا گسل‌ها ساخته شده‌اند در حالی‌که شیشه‌های معمولی به این شکل نیستند. یکی از ویژگی‌هایی‌که گوریلا گلس‌ها به گلس‌های حرارتی اضافه می‌کنند سطح صاف و صیقلی آن‌ها است. همچنین این سطح از لحاظ لامسه بسیار نرم و سر است و گرد و غبار از روی آن می‌لغزد.

حس بصری. اگر به گوشی‌هایی که محافظ صفحه نمایش شیشه معمولی دارند نگاه کنید؛ در دید اول این‌طور به نظر می‌رسد که این گلس از صفحه نمایش شما کمی بیرون زده است. این تفاوت با گلس حرارتی به دلیل ضخامت بیش‌تر نسبت آن است. این مسأله در مورد مدل‌های آیفون مانند Iphone 6  یا 6S بسیار مشهود است. در مورد این دستگاه‌ اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید محافظ شیشه‌ای از کناره‌ها کمی بلند شده‌است و دکمه HOME کمی به داخل فرو رفته است. اما گلس حرارتی مقاوم در برابر خراش با داشتن لبه‌های گرد در مدل‌هایی مانند آیفون 7، 8، X  و 6 پلاس به‌طور کامل به این مشکل خاتمه می‌دهد.

نصب. اگر تا به‌حال محافظ شیشه معمولی نصب کرده باشید حتماً با دردسرهای آن هم آشنایی دارید. این در حالی است که گلس حرارتی خصوصاً انواع با کیفیت آن در عین محافظت نصب بسیار آسانی دارند.

آخرین تفاوتی که در گلس حرارتی وجود دارد این است که پوسته نمی‌شوند و با گذر زمان تغییر رنگ نمی‌دهند. همچنین اثری از آن‌ها روی صفحه نمایش به جای نخواهد ماند.

سخن پایانی

در این مقاله به اصلی‌ترین ویژگی‌ها و تفاوت‌های گلس‌های شیشه‌ای حرارتی با انواع شیشه‌های معمولی اشاره کردیم. شما عزیزان اگر چنان‌چه تمایل به خرید گلس برای گوشی هوشمند خود دارید؛ مراجعه به وبسایت اکسسوری را که یکی از کامل‌ترین مقالات و مراجع در زمینه شناخت انواع گلس‌هاست فراموش نکنید. با استفاده از اطلاعاتی که تیم اکسسوری در اختیار شما قرار می‌دهد؛ از هر لحاظ در انتخاب محافظ صفحه نمایش برای تلفن خود بی‌نیاز خواهید شد و با کمک دیگر آموزش‌های مجموعه از این به بعد خودتان گلس گوشی خودتان را نصب خواهید کرد.

✅ آیا سختی گلس‌ها دقیقاً متناسب با آن‌چیزی است که روی آن نوشته شده است؟

در واقع خیر. در مورد گلس‌های حرارتی تلاش بر آن است که تا حد امکان نزدیک به موارد اشاره شده باشد.

✅ آیا گلس‌های حرارتی واقعاً  نقش حفاظتی دارند؟

در واقع این نوع گلس هم مانند سایر موارد خطر آسیب‌پذیری دارد؛ اما بسیار کمتر. یکی از بهترین ویژگی‌های گلس‌های Tempered این است که خاصیت ضد خراش بسیار بالایی دارند.

✅ تفاوت اصلی بین گلس‌های سرامیکی و شیشه‌های حرارتی چیست؟

شیشه حرارتی نسبت به شیشه معمولی در برابر فشار و گرما مقاومت بیش‌تری دارد. شیشه حرارتی دمای 260 درجه سانتیگراد (500 درجه فارنهایت) را تحمل کند. سرامیک نیز می‌تواند 648 درجه سانتیگراد (1200 درجه فارنهایت) را تحمل کند.

✅ آیا می‌توانم از محافظ صفحه نمایش حرارتی خود مجدداً استفاده کنم؟

در صورتی‌که لایه چسب آسیب نبیند می‌توانید آن را جدا کرده و مجدداً مورد استفاده قرار دهید. برای تعمیر تلفن همراه خود حتماً سعی کنید محافظ آن را جدا کنید و در جای مطمئنی نگهداری کنید.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.