چگونه از پوشش اولئوفوبیک تلفن هوشمند خود محافظت و آن را احیا کنیم!

پوشش اولئوفوبیک

چگونه از پوشش اولئوفوبیک تلفن هوشمند خود محافظت و آن را احیا کنیم!

زمان مطالعه: 5 دقیقه

مقدمه

تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های هوشمند دارای پوششی به‌نام اولئوفوبیک می‌باشند. این نکته را فراموش نکنید که شما چه از صفحه نمایش موبایل خود محافظت کنید چه نکنید به مرور زمان این پوشش از بین می‌رود. ما در این مقاله روش‌هایی را برای محافظت و حتی بازسازی پوشش اولئوفوبیک دستگاه لمسی شما معرفی خواهیم کرد. پس با این مقاله از اکسسوری همراه باشید:

فروشگاه عمده لوازم جانبی موبایل اکسسوری ، پخش عمده لوازم جانبی موبایل در تهران

پوشش اولئوفوبیک چیست؟

پوشش اولئوفوبیک

 

هنگامی که برای اولین بار بسته بندی گوشی هوشمند یا دستگاه لمسی خود را باز می‌کنید حتماً براق بودن صفحه نمایش باید توجه شما را به خود جلب کرده باشد. اما منشأ این براق بودن چیست؟ دلیل محافظت در برابر لکه‌ها و عدم نفوذ مایعات و چربی‌ها به صفحه نمایش شما چیست؟

جواب تمام این پرسش‌ها در واژه “اولئوفوبیک” گلس یا صفحه نمایش گوشی شما خلاصه می‌شود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که از همان روز اول که از گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنید این پوشش نیز در حال تحلیل رفتن است. استفاده از محافظ صفحه نمایش تنها راه حفاظت از این پوشش است. تمامی محافظ‌های صفحه نمایش فروشگاه آنلاین لوازم جانبی موبایل اکسسوری به‌خصوص حرارتی یا Tempered حاوی پوشش اولئوفوبیک می‌باشند.

این پوشش نه‌تنها بر روی ظاهر و قابلیت‌های صفحه نمایش موبایل شما تأثیر می‌گذارد بلکه تأثیر شگرفی نیز بر تاچ و قابلیت لمس گوشی و صفحه نمایش شما دارد. این یعنی انگشتان شما به راحتی بر روی صفحه سر می‌خورند و تأثیرات اصطکاک که منجر به کاهش سرعت شما می‌شود؛ با وجود پوشش اولئوفوبیک به حداقل می‌رسد. ضمن این‌که پاک کردن لکه و اثر انگشت صفحه نمایش با دستمال مرطوب آسان‌تر خواد بود.

با ازبین رفتن این پوشش به تدریج اصطکاک میان انگشت و محافظ افزایش می‌یابد و شما نیاز به تمیزکاری بیش‌تر با زحمت مضاعف‌تر دارید. همچنین روغن یا آبی که قبلاً به‌صورت قطره درمی‌آمد اکنون روی صفحه می‌نشیند و تولید لکه می‌کند. بنابراین حفاظت از این پوشش در طول زمان بسیار اهمیت دارد.

پوشش اولئوفوبیک

برای آزمایش کارکرد پوشش اولئوفوبیک چند قطره آب روی صفحه نمایش خود بریزید اگر قطرات آب جمع شدند و بزرگ شدند کار اولئوفوبیک درست است اما در صورتی که آب با یک لکه بزرگ حرکت کند و به دور صفحه نمایش حرکت کند لایه اولئوفوبیک شما فرسوده شده است.

این نکته را بدانید که پوشش اولئوفوبیک برای دستگاه شما حیاتی نیست و گوشی شما بدون آن نیز کار خواهد کرد. حتی در صورت نبود آن گوشی شما دچار خراش خاصی نیز نخواهد شد؛ اما این پوشش مزایای خاص خود را دارد. اگر از عمر گوشی شما یک الی دو سال می‌گذرد تقریباً می‌توانید این اطینان را حاصل کنید که این لایه نیز از بین رفته است.

 

محافظت از پوشش اولئوفوبیک

درست است که این پوشش با استفاده مداوم بعد از مدتی از بین می‌رود اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که راهکارهایی هم برای محافظت از آن وجود دارد:

بارزترین روش برای حفظ اولئوفوبیک عدم استفاده از مواد شویند، ساینده وپاک کننده در سطح صفحه نمایش خود استفاده نکنید. برای راهنمایی بیشتر شما به چند مورد از این مواد در زیر اشاره کرده‌ایم:

انواع سفید کننده هایی مثل وایتکس یا مواد مشابه

انواع مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی و پودر لباسشویی و ماشابه

پاک کننده‌های کرم و مانند آن‌ها

پولیش‌ها و سایر مواد برش مانند t-cutها

تمیزکننده‌های ساینده

این موارد اولئوفوبیک را از بین می‌برند حتی ممکن است صفحه نمایش را کدر یا لکه‌دار کنند. از جمله روش‌های امن و مناسب برای پاک کردن صفحه نمایش استفاده از پارچه‌ای نرم و بدون پرز است. قبل از پاک کردن این پارچه را با آب مرطوب کنید و روی سطح نمایش بکشید.

پوشش اولئوفوبیک

این مسأله بسیار مهم است زیرا باکتری‌ها و مواد و سایر الودگی‌ها به گرد و خاک میچسبند. برای ضد عفونی کردن تلفن خود حتماً از یک محلول بر پایه الکل استفاده کنید. این محلول باید حاوی حداقل 60 درصد اتانول و 70 درصد ایزوپروپانول باشد. توصیه اپل برای محافظت از صفحه نمایش استفاده از دستمال مرطوب الکل ایزوپروپیل 70 درصد برای تمیز کردن آیفون، آیپد و سایر دستگاه‌ها است. شما می‌توانید از همین دستورالعمل برای دستگا‌ه‌های اندروید با مواد مشابه نیز استفاده کنید.

در صورتی که نیاز به احیای محافظ صفحه نمایش خود داشته باشید می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

بازگردانی و احیای پوشش اولئوفوبیک صفحه

در صورتی‌که از محافظ شیشه‌ای صفحه نمایش برای موبایل استفاد می‌کنید بهترین کار برای تجدید و حفظ اولئوفوبیک تعویض این محافظ است. این روش یک راه مقرون به‌صرفه برای حفظ صفحه نمایش و ظاهر موبایل هوشمند برای فروش مجدد است.

در صورتی که نمی‌خواهید از روش بالا استفاده کنید می‌توانید از یک کیت اولئوفوبیک استفاده کنید. بعد از خریداری این کیت را بر روی صفحه نمایش خود اعمال کنید. یکی از انواع این کیت‌ها Fusso از کمپانی Crystal Armor است. قیمت جهانی این کیت بین 10 الی 12 دلار است.

دستورالعمل استفاده از کیت‌های احیای اولئوفوبیک در هر کمپانی متفاوت است. پس توضیحات مربوط به دستورالعمل هر بسته بندی را دنبال کنید. در زیر یک نمونه از دستورالعمل مربوط به Ifix را در احیای اولئوفوبیک صفحه میبینیم:

ابتدا صفحه را با ایزوپروپیل الکل تمیز کنید تا از هرگونه آلودگی و چربی پاک شود.

کیت زیپ لاک را روی انگشت خود قرار دهید.

در حدود 10 الی 15 قطره از پوشش مایع اولئو فوبیک روی صفحه بریزید.

بلافاصله با انگشت پلاستیک پوش خود مایع را روی صفحه پخش کنید (چون این مایع سریع خشک می‌شود باید عملیات را به سرعت انجام دهید)

اجازه بدهید پوشش در حدود 8 الی 12 ساعت به‌خوبی خشک شود (بهترین حالت یک شب) باقیمانده را با یک پارچه نرم از روی سطح نمایش پاک کنید.

در صورت لزوم می‌توانید این فرآیند را مجدداً تکرا کنید. ( در صورتی که شفافیت لازم حاصل نشد )

دقت کنید هرچه این فریند را بیشتر تکرار کنید ضخامت بیشتری از پوشش اولئوفوبیک روی سطح نمایش شما ایجاد می‌شود. اگرچه این مایع سریع خشک می‌شود ولی برای تأثیر بیشتر لازم است که مدت طولانی آن را دست نخورده در گوشه‌ای قرار دهید.

در صورتی‌که دستورالعمل‌های مربوط به هر کمپانی را کامل انجام دهید صفحه شما دوباره براق و نو می‌شود. حتی ممکن است تعدادی از خراش‌های سطحی و محسوس نیز با این عمل پر شود تا کمتر جلب توجه کنند.

انواع گلس و محافظ صفحه نمایش گوشی

سخن پایانی

در این مقاله در مورد پوشش اولئوفوبیک در تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های لمسی صحبت کردیم. پوششی که سبب درخشانی صفحه نمایش شما، تاچ بسیار ساده و سبک و نرم و عدم جذب آلودگی‌ها و چربی و مایعات است. دیدیم که این پوشش نیز قابل احیا و بازسازی است.

اما به خاطر داشته باشیدکه پوشش بازسازی شده نیز به مرور زمان از بین می‌رود. از پوشش اولئوفوبیک در تمام صفحات شیشه‌ای، تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند و ردیاب‌های تناسب اندام استفاده می‌شود. در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی می‌توانید با شماره‌ تلفن‌های اکسسوری در تماس باشید.

✅ آیا پوشش اولئوفوبیک فقط روی محافظ های صفحه نمایش وجود دارد؟

خیر این پوشش هنگام ساخت در انواع گوشی‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند، تبلت‌ها و سایر دستگاه های لمسی موجود است.

✅ آیا پوشش اولئوفوبیک قابل تجدید و بازسازی است؟

بله با روش‌های ذکر شده در این مقاله می‌توانید آن را بازسای کنید.

✅ مناسب ترین ماده برای پاک کردن صفحه نمایش گوشی کدام است؟

مناسب ترین ماده اتانول یا الکل ایزوپروپانول و در کل موادی بر پایه الکل با درصد الکل متوسط است.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.