پاوربانک چیست؟

پاوربانک

پاوربانک چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

پاوربانک همان طور که از نامش مشخص است باتری ای است برای ذخیره انرژی، که در یک مدار خاص فشرده شده است. پاوربانک انرژی الکتریکی را ذخیره و در مواقع لزوم مورد استفاده قرار می‌دهد. در واقع یک پاوربانک یک MINI USB ورودی است که به برق شخصی یا USB کامپیوتر متصل می‌شود و انرژی الکتریکی را ذخیره می‌کند.

این وسیله برای هر دستگاهی که دارای پورت USB است؛ مانند اسپیکرهای پرتابل، تلفن‌های هوشمند، پلیرهای MP3، سیستم‌های GPS و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا پاوربانک به باتری تلفن همراه شما آسیب می‌رساند؟

با توجه به این که امروزه بسیاری از کارهای روزانه با استفاده از تلفن همراه انجام می‌شوند، شارژ باتری موبایل بیش از گذشته دارای اهمیت است. این یک واقعیت است که درصد بالایی از دارندگان تلفن‌های همراه حداقل باید یک بار در روز تلفن‌های خود را شارژ کنند. از طرفی دسترسی به پریز و شارژر سیمی در تمام ساعات شبانه‌روز امکان‌پذیر نیست. در نتیجه برای جبران در دسترس نبودن پریزهای دیواری، استفاده از پاوربانک‌ها برای شارژ نگه داشتن دستگاه‌های تلفن همراه تنها گزینه است. اما آیا پاوربانک به باتری تلفن همراه شما آسیب می‌رساند؟

همان‌طور که گفتیم، پاوربانک‌ها باتری‌های خاصی با مدار استثنایی طراحی شده برای کنترل جریان برق هستند. این دستگاه با ذخیره انرژی الکتریکی به شما این امکان را می‌دهد تا تلفن همراه خود را بدون نیاز به اتصال به جریان برق شارژ کنید.

پاوربانک‌ها با افزایش استفاده مردم از تلفن همراه و نیاز به شارژ بسیار محبوب شده‌اند با این حال، بسیاری از گزارش‌ها احتمال آسیب رساندن پاوربانک‌ها به عمر باتری تلفن همراه در طولانی مدت را نشان داده‌اند.

در واقع در حالت کلی نمی‌توان گفت که پاوربانک به گوشی آسیب می‌رساند؛ اما در صورت استفاده از پاوربانک غیر استاندارد یعنی پاوربانکی که دارای قطعات بی کیفیت یا غیر اورجینال باشد؛ احتمال آسیب رسیدن به گوشی موبایل شما نیز وجود دارد. یکی از راه‌های اصلی تست کردن کیفیت و اورجینال بودن پاوربانک کد یا سریالی است که تقریباً تمامی وسایل و لوازم الکتریکی اورجینال دارند.

همچنین در صورت استفاده از کابل‌های رابط بی کیفیت نیز آسیب بسیار جدی به باتری و گاهی حتی چیپ‌ها و قطعات اساسی گوشی موبایل شما وارد می‌شود که در طول زمان ممکن است سبب از کار افتادن کلی تلفن همراه شما نیز شود. بنابراین انتخاب یک کابل و پاوربانک مناسب و با کیفیت در درجه اول اهمیت قرار دارد. چرا که پاوربانک اورجینال نه تنها باعث خرابی گوشی همراه شما نمی‌شود، بلکه در طول زمان به بهبود عملکرد گوشی شما نیز کمک می‌کند.

در حالت کلی به دلیل فراوان شدن موارد بی کیفیت و ارزان توصیه می‌شود که به دنبال خرید یک پاوربانک ارزان نباشید به خصوص اگر  گوشی شما گران قیمت باشد.

پیشنهاد می‌شود برای خرید پاوربانک مناسب حتماً گوشی یا تبلت خود را همراه داشته باشید تا بتوانید معیار‌های مختلف مانند یکسان بودن ولتاژ جریان برق مورد استفاده در گوشی و پاوربانک را ارزیابی و مقایسه کنید.

همچنین می‌توانید اپلیکیشن‌های بررسی جریان ورودی گوشی (مانند اپ آمپر) را روی تلفن همراه خود نصب کنید و در زمان خرید پاور بانک از آن استفاده کنید. به طور مثال زمانی که خواستید پاوربانک بخرید به طور دقیق بررسی کنید که خروجی پاوربانک با خروجی گوشی شما مطابقت دارد یا خیر.

آیا پاور بانک‌ها می‌توانند به باتری موبایل شما آسیب برسانند؟

اکثر تلفن‌های همراه به پاوربانک یا شارژر دیواری نیاز دارند که ولتاژ خروجی حدود 5 ولت را تأمین کند. مسئله این است که بسیاری از پاوربانک‌ها وجود دارند که از کیفیت نامطلوبی برخوردار هستند. این پاوربانک‌ها می‌توانند ولتاژ پایین یا بالاتر از آنچه برای شارژ تلفن همراه شما لازم است توزیع کنند. استفاده از ولتاژ اشتباه برای شارژ تلفن همراه می‌تواند به عمر باتری دستگاه شما آسیب جدی برساند. متأسفانه، به سختی می‌توان نشانه‌ای را برای واقعی یا جعلی بودن یک پاوربانک در نظر گرفت. حتی اگر ولتاژ خروجی نوشته شده روی آن، ولتاژ ایده‌آل را نشان دهد، باز هم ممکن است سبب بروز مشکل شود.

از طرف دیگر، یک شارژر قابل حمل باکیفیت خوب از یک شرکت معتبر و یک کابل شارژ مناسب، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، به‌خصوص اگر ولتاژ خروجی با دستگاه شما مطابقت داشته باشد. علاوه بر این، پاوربانک‌های باکیفیت از دستگاه شما در برابر شارژ بیش از حد، گرم شدن، جریان و ولتاژ بیش از حد محافظت می‌کنند.

اگرچه این بدان معنا نیست که شما به‌طور مداوم از پاوربانک استفاده کنید، اما بدان معناست که حتی اگر تلفن شما یک بار شارژ شود، پاوربانک دستگاه شما را بیش از حد شارژ نمی‌کند و بر عملکرد باتری تأثیر نمی‌گذارد.

به طور کلی، یک باتری لیتیوم معمولی حداقل 500 بار شارژ کامل در چرخه عمر خود دارد. این بدان معناست که اگر تلفن خود را به مدت 18 ماه شارژ کنید، باتری تلفن شما از 500 دوره کامل شارژ بیشتر شده است و در نتیجه عملکرد باتری موبایل به‌طور محسوسی کاهش می‌یابد.

تعداد دفعاتی که یک پاوربانک قادر است تا تلفن همراه شما را شارژ کند چند بار است؟

بسیاری از برند‌های برتر ادعا می‌کنند که قادرند ظرفیت های 90 درصد یا بیش تر ارائه دهند در حالی که در واقعیت این چنین نیست!! ظرفیت یک پاوربانک در آب و هوایی با شرایط کاملاً ایده آل در بهترین حالت به 80 درصد می‌رسد و در حالت کلی هرچه میزان ظرفیت این دستگاه بیش‌تر و اندازه تلفن همراه یا تبلت شما کوچک تر باشد؛ تعداد دفعات بیش تری قادرید تلفن همراه خود را شارژ کنید.

یک فرمول کلی برای این حالت وجود دارد:

مدت زمان شارژ گوشی با پاوربانک = 1000 * شدت جریان خروجی شارژر/ (ظرفیت پاوربانک)

معرفی بهترین برندهای پاوربانک‌ها

در زیر به تعدادی از بهترین برند‌های پاوربانک برای آشنایی بیشتر شما عزیزان اشاره کرده‌ایم:

 

  • برند Anker Powercore

 

وزن354g
سایز16.6 * 5.8 * 2.2 سانتی متر
ظرفیت باتری20,100 میلی آمپرساعت
تعداد پورت‌ها2 عدد
کابل مورد استفادهMicro usb

 

  • برند MAXOAK

 

وزن1.26kg
سایز20.6 * 13.5 * 3.3سانتی متر
ظرفیت باتری50,000 میلی آمپرساعت
تعداد پورت‌ها6 عدد
کابل مورد استفادهUSB

 

  • برند iMuto
وزن459g
سایز17.2 * 2.3 * 8.2 سانتی متر
ظرفیت باتری20,000 میلی آمپرساعت
تعداد پورت‌ها2  عدد

 

  • برند RAVPower Luster

 

وزن141g
سایز8.9 * 4.2 * 2.2 سانتی متر
ظرفیت باتری6,700 میلی آمپرساعت
تعداد پورت‌ها1  عدد
کابل مورد استفادهMicro USB

 

  • برند RAVPower Universal

 

وزن585g
سایز6.5 * 6.5 * 14.5 سانتی متر
ظرفیت باتری20,100 میلی آمپرساعت
تعداد پورت‌ها2 عدد
کابل مورد استفاده2 عدد Micro Usb  ( 20 و 60 سانتی متر)

 

  • برند Koluman
وزن200   تا 400g
ظرفیت باتری10,000-15,000میلی آمپرساعت
تعداد پورت‌ها2 عدد
کابل مورد استفاده2 عدد  USB و  Micro USB

شما می‌توانید از طریق سایت اکسسوری کابل شارژ و پاوربانک‌های باکیفیت و قیمت مناسب را خریداری نمایید.

فروشگاه عمده لوازم جانبی موبایل اکسسوری، عرضه عمده انواع لوازم جانبی موبایل و وارد کننده مستقیم لوام جانبی موبایل از کشور چین

 

عمده فروشان لوازم جانبی موبایل

سوالات رایج

✅ آیا پاوربانک به موبایل شما آسیب وارد می‌کند؟

در صورت استفاده از پاوربانک اورجینال و با کیفیت این آسیب به حداقل ممکن می‌رسد.

✅ بهترین پاوربانک چه برندی از پاوربانک است؟

بهترین برند پاوربانک برندی است که علاوه بر اورجینال بودن قطعات دارای ولتاژی متناسب با تلفن همراه شما باشد.

✅ بهترین راه بررسی پاور بانک خوب چیست؟

یکی از بهترین راه‌های خرید پاوربانک خوب تطابق جریان ورودی به گوشی از پاوربانک و جریان ایجاد شده توسط پاور‌بانک است که این کار توسط اپلیکیشن های مختلف انجام پذیر است.

 

✅ بهترین برندهای پاوربانک موجود در بازار چیست؟

Koluman، Anker Powercore، MAXOAK، RAVPower Universal و RAVPower Luster از بهترین برند‌های پاوربانک در جهان هستند.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های ضروری با علامت (*) مشخص شده اند.